در این مطلب از سایت نیک98 قصد داریم توضیحاتی درمورد سی‌پی‌یو که مغز کامپیوتر است بدهیم و درمورد آن صحبت کنیم.

کارایی سی‌پی‌یو

واقعا که سی‌پی‌یو مغز سیستم هست، اجزای دیگر کامپیوتر برای این هستند که عملیات سی‌پی‌یو رو پشتیبانی کنند، بدون شک اصلی ترین قطعه ی یک سیستم میتونه cpu باشه و جالبه بدونید که همه ی عملیات های عملکرد های Math(ریاضی)، Comparison(مقایسه ای)، Logic(منطقی) و (Addressing) محاسبه های مربوط به آدرس دهی بر عهده cpu قرار دارد، این پردازنده یکی از بزرگترین انقلاب های فنی در بحث رایانه بود که تونست سرعت رایانه هارا 100 برابر کند.

افزایش بازدید تلگرام+آموزش

 

البته cpu همیشه تنها راه برای ارتقای یک سیستم نیست و چیزهای دیگری که باید این پردازنده رو پشتیبانی و کمک کنند هم مهم هستند، البته در بحث گرافیک رایانه و چیزهای دیگر بحثش جداست و اونها قطعه ی جدایی دارند، cpu محاسبات را انجام میدهد و هرچقد مشخصاتش بالاتر باشد به سیستم شما سرعت میبخشد.

cpu یک سیستم برای اینکه کارهایش را انجام دهد و به سیستم شما متصل شود باید روی بور اصلی قرار بگیرد که در انتخاب و خرید یک سی پی یو باید دقت کنید که سوکت های cpu و Motherboards همخوانی داشته باشد تا بتوانند به یکدیگر متصل شوند.

برای خرید cpu مناسب

دانش کافی برای خرید یک پردازنده از قبلی تعداد هسته ، کارایی و عملکرد و آشنایی با برند های خوب و بد، میتواند به شما در خرید CPU کمک کند. قطعا شما هرچقدر مبلغ بیشتری بخواهید برای خرید خرج کنید، پردازنده بهتری هم میتونید بگیرید اما همیشه نباید مشخصات بالایی داشته باشد و شما با در نظر گرفتن کارهایی که میخواهید از سیستم بکشید و اینکه مشخصات باهمدیگر یکسان باشند خیلی  مهم است.

کامپیوتر و موبایل

سی پی یو در موبایل و کامپیوتر خیلی بایکدیگر تفاوت دارند اما با این حال کسانی که این سی پی یو هارا تولید میکنند این دو را با یک نام، نامگزاری کرده اند.

پردازنده های موبایل با کلمه U که نشان خیلی کم مصرف بودن را نشان میدهند پیشوند گزاری شده اند، پیشوند K در کامپیوتر یعنی قابلیت اورکلاک (Overclock) را دارد و پیشوند T در کامپیوتر یعنیکم مصرف هستش.

اگر بخواهیم قدرت سی پی یو دسکتاپ را در برابر گوشی های هوشمند مقایسه کنیم تغریبا یک چیزی بین سیستم های دهه 70 و دهه 90 است، یعنی سی پی یو های کامپیوتر خیلی قدرتمند تر از سی پی یو های موبایل های هوشمند هست و فعلا نمیشه این دو را بایکدیگر مقایسه کرد.

 

امیدوارم از این مطلب بهره لازم را برده باشید!

از سی‌پی‌یو چه چیزهایی میدانید؟ CPU کامپیوتر شما چه مشخصاتی داره و اینکه میخواهید آنرا به مشخصات بالاتر ارتقا بدید؟ تجربه ای در این مورد دارید؟ سوالی دارید؟

آیا یک روزی قدرت سی‌پی‌یو موبایل های هوشمند به قدرت سی‌پی‌یو های کامپیوتر ها میرسد؟

لطفا دیدگاه خودتون رو با> نیک98 ، پایین مطلب در قسمت دیدگاه ها ثبت کنید.

برای امتیازدهی به این پست کلیک کنید!
[مجموع: 0 میانگین: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *