جاوا یک زبان بسیار پیشرفته است که امروزه در بسیاری از وسایل و تکنولوژی های اطرافمون بکار میرود. همین دلیل باعث شده امروزه بسیاری از کسانی که میخواهند برنامه نویسی را شروع کنند به سمت این زبان بروند. این زبان توسط: جیمز آرتور گاسلینگ طراحی‌شده و توسعه دهنداه اش: شرکت سان مایکروسیستمز – اوراکل است نسخه jdk beta (آزمایشی)ی آن در تاریخ 1995/5/23 منتشر شد.

➖➖➖➖➖➖➖➖

معرفی زبان جاوا

🔹 زبان برنامه نویسی جاوا ( java ) زبان برنامه نویسی ای شیء گرا ، مستقل از معماری کامپیوتر ، انعطاف پذیر و دومرحله ای ( کامپایلی-مفسری ) است که در سال 1995 در شرکت سان مایکروسیستمز توسط گروهی به رهبری جیمز گاسلینگ طراحی شد.
🔹 اهداف این زبان در ابتدا امنیت بالا ، قابل حمل بودن ، پویا بودن ، ساده و شیء گرایی بالا و مطمئن بودن و بدون خطا اجرا شدن بود. این زبان در ابتدا به زبان GreenTalk با پسوند (.gt) معروف بود که در ادامه به Oak با پسوند (.oak) تغییر یافت. اُک به معنای درخت بلوط بود و این نام به افتخار درخت بلوطی که در بیرون از پنجره جیمز گاسلینگ در طول ساختن این زبان در حال رشد بود نام گذاری شد. ولی باز هم نام اُک به دلایلی نام مناسبی برای این زبان نبود. پس در ادامه این نام به جاوا تغییر یافت. داستان های زیادی پشت این نامگذاری هست. مثلا منبعی موثق میگوید جاوا مخفف نام سه تا از سازندگان اصلی جاوا است ( Java = J = James Gosling… ) و منبع دیگری میگوید این نام به خاطر جزیره جاوا که یکی از جزیره های تولید کننده برتر قهوه در جهان است نام گذاری شده. مراسم نام گذاری این زبان در کافی شاپی برگزار شد و به همین علت لوگوی آن هم یک لیوان قهوه داغ شد!
🔹 پسوند های فایل های جاوا (.java) هستند. جاوا را میتوان برای فعالیت های زیر استفاده کرد :

  1. 🔸 هوش مصنوعی
  2. 🔸 پردازش تصویر
  3. 🔸 بازی سازی(opengl) (مانند Equilinox ,Minecraft)
  4. 🔸 برنامه نویسی گرافیکی (swing,awt,javafx) مانند (Eclipse,Netbeans,Intell J Idea)
  5. 🔸 داده کاوی
  6. 🔸 برنامه نویسی اندروید (با Ide اندروید استودیو/اکلیپس)
  7. 🔸 طراحی زبان برنامه نویسی وحشتناک (مانند pogo) ( این خودش داستان داره بعدا میگیم😅)
  8. 🔸 طراحی وب
    ➖➖➖➖➖➖➖➖

همچنین مطلب مقدمه ای بر یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا رو هم مطالعه فرمائید.

امیدوارم که با زبان برنامه نویسی جاوا  آشنایی کافی را پیدا کرده باشید که در آینده ای نزیک میخوام براتون آموزش های پیشرفته جاوا رو بزارم.

2 thoughts on “معرفی زبان برنامه نویسی جاوا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *